Uczniowie klasy VI B z p. Marzanną Mastalerz, 3 października 2017 roku zostali zaproszeni przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Opocznie na spotkanie poświęcone grzybom. W pierwszej części spotkania przedstawiono prezentację poświęconą: ogólnej charakterystyce grzybów, porównaniu podobnych do siebie grzybów jadalnych i trujących, objawom zatrucia grzybami, zasadom grzybobrania. Potem można było obejrzeć okazy grzybów najczęściej spotykanych w opoczyńskich lasach. Na pytanie: „Czego ciekawego dowiedziałaś się/ dowiedziałeś się na spotkaniu uczniowie udzielili następujących odpowiedzi:
- Ø rydze zawierają pomarańczowe mleczko;
- Ø najbardziej trującym grzybem jest muchomor sromotnikowi, czyli zielonkawy;
- Ø jego spożycie najczęściej kończy się śmiercią;

8 września 2017 roku odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych. W obecności dyrekcji i nauczycieli oraz rodziców i starszych kolegów pierwszaki złożyły ślubowanie i zostały przyjęte w poczet uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego. Dzieci pod kierunkiem wychowawców przygotowały krótką część artystyczną. Na zakończenie otrzymały pamiątkowe dyplomy i drobne upominki od Szkolnej Rady Rodziców
Wszystkich uczniów z klas IV- VI naszej szkoły podstawowej zachęcamy do udziału w szkolnym konkursie przyrodniczo – plastycznym „W opoczyńskim lesie”. Uczestnicy konkursu powinni wykonać pracę związaną z wybranym fragmentem lasu z okolic Opoczna. Poniżej zamieszczamy regulamin konkursu wraz z wzorem Karty obserwacji.
Organizatorzy:
Monika Badowska
Marzanna Mastalerz
Regulamin szkolnego konkursu przyrodniczo – plastycznego
Psycholog Jacek Synowiec
Gabinet - sala 124.
Poniedziałek 8.00 - 12.30
Wtorek 8.00 - 12.30
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 13.00 - 15.00
Piątek 8.00 - 13.00
Uprzejmię proszę o uzupełnienie formularza Zajęcia dodatkowe 2017/2018 - I semestr do 15 września 2017 r.
Informacja dla rodziców i uczniów kl. III SP.
W okresie wrzesień - grudzień 2017 r. Gmina Opoczna będzie realizowała projekt powszechnej nauki pływania dla dzieci "Umiem pływać". Zakłada on systematyczny i powszechny udział dzieci w pozalekcyjnych i pozaszkolnych zajęciach sportowych z zakresu nauki pływania. Projekt jest adresowany do uczniów szkół podstawowych z klas III, nie potrafiących pływać i jest propozycją uczestnictwa w dodatkowych zajęciach sportowych dla uczniów, którzy chcą podejmować aktywność fizyczną poza obowiązkowymi zajęciami wychowania fizycznego. Udział w zajęciach jest bezpłatny.
Polisa wybrana przez szkołę w roku szkolnym 2018/2019
Ostateczny termin wpłaty na dobrowolne ubezpieczenie NNW uczniów upływa 19 października 2018 r. (piątek)
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 odbędzie się 4 września 2017 r.
szkoła podstawowa - godz. 9.15,
gimnazjum - godz. 9.45,
liceum - godz. 10.15
KOMPLET KSIĄŻEK:
- Pakiet ?Sześciolatek Razem uczymy się? ( Karty pracy, cz. I-IV) Wydawnictwo Edukacyjne Podręcznikarnia
autorzy: Dorota Kossakowska, Agnieszka Olędzka
+ dodatkowo
Wakacyjne życzenia

Z okazji zakończenia roku szkolnego 2016/2017
wszystkim Nauczycielom, Pracownikom Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Rodzicom składamy podziękowania za całoroczną współpracę i życzymy, by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości.
Uczniom życzymy bezpiecznych i słonecznych wakacji, interesujących podróży, niezapomnianych wrażeń, uśmiechu na co dzień oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.
Do zobaczenia po wakacjach.
?10 ZASAD BEZPIECZNYCH WAKACJI? dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów

- Dokładnie myj ręce mydłem pod bieżącą wodą przed posiłkami, a już bezwzględnie po każdym skorzystaniu z toalety.
- Dbaj o higienę osobistą. Unikaj używania wspólnie z innymi osobami ręcznika, grzebienia i przyborów toaletowych.
- Starannie myj owoce i warzywa przed jedzeniem, najlepiej pod bieżącym strumieniem wody. Pamiętaj o zabezpieczeniu żywności przed muchami.
- Unikaj kupowania lodów i ciastek pochodzących od nieznanych wytwórców i przygodnych sprzedawców.
- Nie przechowuj poza lodówką środków spożywczych łatwo ulegających zepsuciu (ciastek z kremem, jogurtów, kefirów, serków, wędlin) - może spowodować to wystąpienie zatrucia pokarmowego.
Wpłaty za zniszczone podręczniki należy wnosić na konto
Zespołu Szkół Samorządowych nr 1
ul. Marii Skłodowskiej Curie
26 ? 300 Opoczno
Bank Spółdzielczy Ziemi Piotrkowskiej w Piotrkowie Trybunalskimnr
konto 79 8973 0003 0020 0377 6533 0001
z dopiskiem ?zwrot za zniszczoną książkę, imię i nazwisko dziecka, klasa?
23 czerwca 2017 r. - szkoła podstawowa - godz. 9.15
Dzięki tej wystawie fotograficznej w krytej pływalni Opoczyńska Fala, uczniowie klasy VI A i klasy VI D pod opieką p. Marzanny Mastalerz mogli na zajęciach przyrody porównać Opoczno XX wieku z Opocznem wieku XXI. Rozpoznawali (czasami z trudem, czasami przy pomocy planu Opoczna): jakie ulice i place przedstawiono w gablocie ??Opoczno XX wieku ??, jakie zakłady pracy ukazywały fotografie w gablocie ?? przemysłowe Opoczno ??, jakie obiekty przedstawiono w gablotach: ??dużo budowano ??, ?? opoczyńskie zimy XX wieku ??. Spośród pozostałych gablot mieli wybrać jedną i opisać co przedstawia. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zdjęcia z serii: ?? międzynarodowe imprezy sportowe ??, ?? opoczyńskie zimy XXI wieku ??, ?? gorąco i zimno ??. A oto uczniowskie skojarzenia na temat wystawy.

16 czerwca 2017 (piątek) jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. W tym dniu w szkole nie odbywają się lekcje. W tym dniu nieczynny będzie również sekretariat.
Dnia 9 czerwca 2017 roku uczniowie klas 0a, 0b i 0c wraz z wychowawcami i opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Chęcin i Kielc. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie zamku w Chęcinach . Aby wspiąć się na górę , uczniowie musieli pokonać 109 schodów, ale było warto. Każdy był zachwycony widokiem na Góry Świętokrzyskie. Podczas zwiedzania odrestaurowanych ruin chęcińskiego grodu wszyscy z zainteresowaniem słuchali opowieści pani przewodnik o losach zamku i legendy o ?Białej Damie?, która pojawia się w nocy na murach .
Po tak wyczerpującej wyprawie, wszyscy udali się na obiad, a później na rynek po zakup pamiątek. Kolejnym punktem wycieczki był spektakl ? O Wilku i Czerwonym Kapturku? w Teatrze Lalki i Aktora ?Kubuś? w Kielcach, po którym dzieci aktywnie uczestniczyły w lekcjiteatralnej.
Wielką atrakcją okazał się również udział w pokazie wytwarzania słodyczy w Manufakturze Słodyczy, gdzie każde dziecko własnoręcznie wykonało lizaka i otrzymało pyszne cukierki. Wycieczka dostarczyła wielu wrażeń i wszyscy w doskonałych humorach wrócili do Opoczna.
Dnia 23 maja 2017r. klasa Ib i IIc SP1 wraz z wychowawczyniami ? pp. Wiolettą Białas i Urszulą Dżolevą oraz p. Aleksandrą Palus pojechały na wycieczkę do ZOO Safari w Borysewie. Już od wejścia na teren parku poczuliśmy się jak na prawdziwym safari mogąc podziwiać ZOO z okien kolejki i robić przepiękne zdjęcia. Pan przewodnik opowiadał nam ciekawostki o każdym mijanym egzotycznym zwierzęciu. Następnie przewodniczka zabrała nas na lekcję edukacyjną w plenerze nt.?W świecie gadów?. Opowiadała nam o życiu gadów, pokazywała, jak również pozwoliła dotykać żółwie oraz węże. Jednak największe wrażenie na nas wszystkich zrobiła możliwość pogłaskania i karmienia zwierzątek takich jak: alpaka, kózki miniaturki, owce kameruńskie. Pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do domów.
W dniach 7-9 czerwca 2017 r. odbyła się trzydniowa wycieczka do Zakopanego uczniów z klasy VIB i VIA wraz z wychowawcami B. Sadurą i D. Ciechańską oraz opiekunami K. Mieszczankowską i A. Sarwą. W programie mieliśmy wjazd kolejką na Gubałówkę, przejście na Butorowy Wierch oraz spacer po Białym Dunajcu, gdzie znajdowało się nasze zakwaterowanie.
Wyprawka ucznia klasy pierwszej:
-zeszyty : 16 kartkowy w kratkę , 16 kartkowy w 3 linie (linie kolorowe)
-nożyczki , klej , ołówek , gumka , temperówka
-kredki ołówkowe
-kredki gliniane
W maju w klasie OC został realizowany program edukacyjny pod hasłem ,,Mamo, tato wolę wodę?, w którym dzieci uczestniczyły z wielkim zaangażowaniem pod przewodnictwem wychowawczyni p. K. Kumorowskiej. Dzieci poznały wiele ciekawych przygód w towarzystwie Wodnych Superbohaterów: Zosi i Krzysia, którzy wraz ze Zdrojkiem podzielili się swoją wiedzą na temat wody i jej roli w życiu człowieka. Dzięki tak zdobytej wiedzy nasze przedszkolaki również stały się Wodnymi Superbohaterami! Podsumowaniem programu był konkurs na najciekawszy plakat promujący chęć picia wody przez dzieci. Do konkursu zgłosiły się niemal wszystkie dzieci z klasy 0c, dlatego p. Kasia postanowiła docenić każde dziecko, które wykonało plakat i nagrodzić dyplomem oraz upominkami.










