Szkoła Podstawowa nr 1

im. Kornela Makuszyńskiego w Opocznie

    28 maja 2024 roku uczniowie klasy Ib i klasy Ic udali się na jednodniową wycieczkę do Kielc i okolic. W wycieczce brało udział 39 pierwszoklasistów, którymi opiekowały się panie: Agnieszka Rożenek, Beata Kępka i Małgorzata Kowalewska. Swoją turystyczną przygodę dzieci rozpoczęły od wizyty w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" im. Stefana Karskiego w Kielcach. Obejrzały spektakl pt: ,,Noc żywych zabawek". W trakcie trwania przedstawienia uczniowie byli skłonieni do refleksji, dotyczących sensu istnienia zabawek we współczesnym świecie. Miały sobie odpowiedzieć na pytanie - Czy dzieciom są jeszcze potrzebne prawdziwe zabawki? Jaki jest sposób na ,,pixelozę”? Uczniowie byli zachwyceni barwnym widowiskiem i wspaniałą grą aktorów.

      Następnym punktem ich podróży była Nowa Słupia. Tam pierwszoklasiści zwiedzali Park Legend, znajdujący się na skraju Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Park Legend to inwestycja powstała w ramach Projektu ,,Ochrona i promocja wielowiekowej spuścizny kulturowej Gór Świętokrzyskich poprzez rozbudowę Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich na terenie gminy Nowa Słupia". Intencją twórców tego parku było osadzenie go w realiach legend, krajobrazu, tradycji i lokalnej kultury. Dzieci wędrowały szlakiem baśni i legend. Czekały tu na nich czarownice, diabły, zbój Madej i królowa Bona. Małych turystów na ścieżce edukacyjnej prowadził wirtualny przewodnik - Pielgrzym Świętokrzyski, w którego rolę wcielił się znany wokalista Marek Piekarczyk. Po przejściu sali Edukacyjno - Rozrywkowej goście parku zasiedli wygodnie w kinie 3D. Obejrzeli kilkunastominutowy seans filmowy. To specjalnie przygotowany film, ukazujący najpiękniejsze i najbardziej atrakcyjne turystyczne miejsca województwa świętokrzyskiego. Największą atrakcją całego Parku Legend był symulator lotu na miotle z okularami VP, ruszające się fotele, efekt ,,wiatru we włosach". Uczniowie byli zachwyceni lotem na miotle nad Górami Świętokrzyskimi w towarzystwie latających z nimi czarownic.

      Ostatnim punktem programu wycieczki było zwiedzanie przez pierwszaków Zamku Królewskiego w Chęcinach. To monumentalna budowla przypominająca okręt na skale. Droga na wzgórze sprawiła dzieciom ogromną radość, to bowiem przyjemna wędrówka po lesie. Z góry dzieci obejrzały świętokrzyską panoramę. Następnie przechodząc przez główną bramę znalazły się na dziedzińcu zamku. Tu mogły zobaczyć otwór po studni wykutej w skale na głębokość 100 metrów. Przechodząc dalej miały okazję do podziwiania baszt. Zobaczyły również skarbiec, narzędzia służące do wymierzania kar w tamtych czasach. Słuchały opowiadania przewodnika o historii zamku. Po zejściu na dół dokonały zakupu pamiątek. W drodze powrotnej wszystkim uczestnikom wycieczki dopisywały humory. Dzieci dzieliły się między sobą wrażeniami, oglądały zakupione przez siebie pamiątki. Wycieczka zakończyła się o godzinie 20.00. Stęsknieni rodzice odebrali swoje pociechy.                                                                                   

                                                                                           Wychowawcy:

                                                                Agnieszka Rożenek i Małgorzata Kowalewska

 

godo2.png