Szkoła Podstawowa nr 1

im. Kornela Makuszyńskiego w Opocznie

 Odpowiednikiem Tłustego Czwartku w Polsce jest Dzień Naleśnika w Anglii, który obchodzony jest w przeddzień Środy Popielcowej.  Tradycyjnie w tym dniu organizowane są "biegi z patelniami" . Zwyczaj ten zapoczątkowała pewna kobieta mieszkająca w Olney, w hrabstwie Buckinghamshire w 1445 roku. Była ona tak zajęta smażeniem naleśników, że straciła poczucie czasu i dopiero bijące dzwony kościelne przypomniały jej, że już najwyższy czas iść na nabożeństwo pokutne do kościoła. Obawiając się spóźnienia do spowiedzi, pobiegła do kościoła w fartuszku, z chusteczką na głowie i z patelnią, na której piekł się naleśnik. Do dziś odbywa się  tam wyścig na trasie z rynku do kościoła a uczestniczki muszą podczas biegu podrzucić naleśnik przynajmniej trzy razy (musi się obrócić w powietrzu). Która pierwsza dobiegnie do kościoła i poczęstuje dzwonnika naleśnikiem - ta wygrywa  i dostaje od niego buziaka. 
 
W naszej szkole nie biegaliśmy z patelniami, ale uczciliśmy ten dzień przygotowując i jedząc pyszne naleśniki, które wcześniej usmażyliśmy w domu. 
Taką ucztą cieszyły się uczennice klasy V a za swoją nauczycielką języka angielskiego  Agatą Krzysztofik.  To już kolejne, po sałatkowej lekcji, zajęcia,  w których wykorzystujemy realne produkty i na ich smaku i zapachu się uczymy. Wkrótce kolejne ?
godo2.png