Szkoła Podstawowa nr 1

im. Kornela Makuszyńskiego w Opocznie

Dnia 05.05.2022 r. został obchodzony w naszej szkole Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych. Na to wydarzenie zostali zaproszeni uczniowie klas 4-6 – w sumie w ciągu 5 kolejnych godzin lekcyjnych w spotkaniu uczestniczyło 14 klas.

Każde spotkanie zaczynało się prezentacją multimedialną przygotowaną przez uczniów klasy 8b, która miała na celu przybliżyć wszystkim prawa osób niepełnosprawnych oraz bariery w ich codziennym funkcjonowaniu.

Społeczność uczniowska obejrzała również komiks stworzony przez Stowarzyszenie Integracja mówiący o dobrych manierach wobec osób z niepełnosprawnością oraz krótki film „Być człowiekiem – kampania społeczna”.

    

Następnie przedstawione zostały osoby, które osiągnęły sukces w różnych dziedzinach życia, mimo swej niepełnosprawności.

Po zakończeniu prezentacji chętni uczniowie mogli wziąć udział w kilku doświadczeniach, które miały na celu przybliżyć problemy i trudności, jakie napotykają osoby niepełnosprawne w życiu codziennym.

Wynikiem spotkania są gazetki szkolne, wykonane przez uczniów klasy 8b na temat praw osób niepełnosprawnych.

Wydarzenie to było szansą zwrócenia uwagi na problemy osób niepełnosprawnych oraz na fakt, że osoby te są wśród nas i zasługują na akceptację, tolerancję i szacunek.

Jak powiedział francuski pisarz Wiktor Hugo: „Największym szczęściem jest przekonanie, że jesteśmy kochani, tacy, jacy jesteśmy, a raczej, pomimo tego, jacy jesteśmy”

Organizatorzy

Kinga Tępińska, Elżbieta Woźniak

godo2.png