Szkoła Podstawowa nr 1

im. Kornela Makuszyńskiego w Opocznie

 

„Szkoła pamięta” to ogólnopolska akcja zorganizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Nawiązuje ona do polskiej tradycji świat zadusznych i jest wspomnieniem historii oraz osób, szczególnie zasłużonych dla ojczyzny bądź regionu.

 

W ramach tej akcji uczniowie z klasy IV D wraz z wychowawczynią p. A. Kaźmierczyk udali się do Muzeum Regionalnego w Opocznie. Na miejscu zostali zapoznani z historią naszej miejscowości oraz poznali postać wybitnego żołnierza i Polaka majora Henryka Dobrzańskiego (pseudonim Hubal). Uczniowie obejrzeli film poświęcony Hubalowi. Poznali też ciekawą historię pewnego obrazu przedstawiającego majora.

Po zwiedzeniu wszystkich eksponatów muzeum uczniowie podeszli pod budynek związany z majorem Henrykiem Dobrzańskim. W budynku tym w czasach wojny Franciszek Wilk miał polski bar, który był punktem kontaktowym dla oddziału Hubala.

Dla upamiętnienia postaci majora Henryka Dobrzańskiego, żołnierza niezłomnego, dla którego honor i ojczyzna stanowiły największą wartość, uczniowie wykonali gazetkę szkolną na, na której znalazły się namalowane przez nich rysunki

godo2.png