Szkoła Podstawowa nr 1

im. Kornela Makuszyńskiego w Opocznie

ISLANDIA

Dnia 5 marca 2020 r. w Miejskim Domu Kultury w Opocznie odbyło się spotkanie  z podróżnikiem, muzykiem i poetą Witoldem Stawskim. Wyjście na spotkanie  uczniów z naszej szkoły  zorganizowała p. Alina Kaźmierczyk. W spotkaniu wzięło  udział  38 osób z klas 5-8 SP.

                 Pochodzący z Piotrkowa Trybunalskiego podróżnik z niezwykłą pasją opowiadał  o przepięknym kraju, jakim jest Islandia. Wspominał również o niesamowitych przeżyciach towarzyszących mu podczas podróży do tego kraju. W trakcie spotkania można było podziwiać jego zdjęcia ukazujące piękno tej niezwykłej  wyspy.

               Islandia to kraj o baśniowych pejzażach, górach, wulkanach, lodowcach i wodospadach. Państwo, którego stolicą jest Reykjavik, położone jest w Europie Północnej. Jest to najmniej ludny kraj w Europie (330 000 ludności). Gęstość zaludnienia wynosi 2,7 osób/km2. Na Islandii znajduje się tylko 30 miast, a jedyną drogą krajową jest droga nr 1. Tą drogą można objechać dookoła całą wyspę. Pozostałe drogi są szutrowe. Ciekawostką jest sygnalizacja świetlna na drogach islandzkich. Kolor czerwony na sygnalizatorze ma kształt serduszka. Na Islandii znajduje się jeden z najniższych (44m), ale jednocześnie największy pod względem ilość spadającej  w ciągu 1 sekundy wody, wodospad w Europie – Dettifoss.

               Na całej wyspie 1% powierzchni stanowią użytki, a tak zwana orna ziemia, na której można coś zasiać to jedynie 0,1%. Pastwiska zajmują 10- 11%. Ponad 50% stanowią nieużytki, a dodatkowo lodowce – ok. 20%, a lawa wulkaniczna – 11%. Większą część Islandii zajmują dzikie tereny, góry, wulkany (130 wulkanów, 26 czynnych) i lodowce. Panuje tu duża wilgotność powietrza. Pogoda zmienia tu co godzinę, dlatego w ciągu jednego dnia można przeżyć na Islandii cztery pory roku. Klimat jest surowy, ale zimy są łagodne. Średnie temperatury w styczniu to 0°C (w niektórych częściach Islandii dochodzą do -4°C). Zdarzają się mrozy i duże opady śniegu.

               Na Islandii najważniejsza jest przyroda. Mieszkańcy doceniają to, co dała im natura. Godzinami można spacerować po przepięknych klifach. Nie ma tu biletów wstępu na tereny parków czy rezerwatów. Wszystko to, co stworzyła natura jest bezpłatne. Islandia urzeka kolorami i czystym powietrzem. Koniec czerwca to pora, w której obficie kwitną łubiny. Grzyby, jakie można zbierać na Islandii to jedynie prawdziwki, stojaki oraz rydze. Na Islandii nie ma prawie drzew, a jeśli już rosną, to jedynie na cmentarzach. Niemal codziennie dochodzi tutaj do ruchów tektonicznych ziemi. Szacuje się, że od 200 do 230 dni w roku ziemia na Islandii drży.

               Na koniec opowieści pan Witold Stawski zagrał na gitarze i zaśpiewał własny utwór.

Spotkanie podobało się wszystkim uczestnikom. Niektórzy uczniowie zapragnęli na własne oczy zobaczyć to o czym opowiadał podróżnik. Trzymamy kciuki by ich marzenie się spełniło.

Uczestnicy spotkania.

godo2.png