13 listopada 2019 roku odbyły się w naszej szkole niezwykłe lekcje geografii prowadzone  przez żołnierza Polskich Sił Zbrojnych, uczestnika Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Czadzie pana Sławomira Sadowskiego oraz jego córkę Malwinę, uczennicę naszej szkoły. Temat lekcji: Czarny ląd oczami Polaka. Afryka znana i nieznana – Czad.

W czasie lekcji  uczniowie  dowiedzieli się gdzie  znajduje się państwo Czad, jaki panuje tam klimat oraz jakie rośliny i zwierzęta można w nim spotkać. Wysłuchali  informacji na temat życia zwykłych  ludzi i problemów, z którymi się zmagają. Pan Sadowski w interesujący sposób opowiadał o misji na „czarnym lądzie” i swoich wrażeniach z pobytu w Afryce.  Były też informacje dotyczące historii regionu oraz liczne ciekawostki. W trakcie lekcji uczniowie zadawali pytania, a po jej zakończeniu mogli osobiście porozmawiać z gościem.

Spotkanie z żołnierzem wzbogaciło uczniów w wiedzę geograficzną oraz uwrażliwiło na problemy ludzi w Afryce. Być może też zainspirowało niektórych uczniów do pogłębiania wiedzy o świecie, a chłopców  do wybrania, w przyszłości, zawodu żołnierza.

Lekcje zorganizowała nauczycielka geografii

pani Alina Kaźmierczyk