Szkoła Podstawowa nr 1

im. Kornela Makuszyńskiego w Opocznie

8 lutego 2019r. odbył się w naszej szkole  Dzień Antysmogowy. Stanowił on kulminację realizacji  wielu zadań, które wykonywała nasza szkoła w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej.                                                       

Z Dniem  Antysmogowym związane były cztery konkursy: pierwszy dla uczniów klas IV na najlepsze hasło antysmogowe, drugi dla klas V na najlepszy plakat o tematyce smogu, trzeci dla klas VI na najbardziej pouczającą scenkę antysmogową, czwarty dla uczniów z klas VII i VIII na prezentację multimedialną o smogu. Trzy konkursy zostały rozstrzygnięte wcześniej, czwarty był elementem piątkowych działań.

Hasła oraz plakaty zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu. Scenki smogowe odgrywane były w trakcie prezentacjami uczniowskimi.   

  

                                                                                   

Uczniowie z klas ósmych: Amadeusz Ślęzak, Diana Jurek, Anna Białecka, Kamil Szulc, Roksana Mastalerek opowiadali publiczności o smogu i metodach walki z nim. Pokazywali jak wygląda zanieczyszczenie w Polsce, Europie i na świecie. Uczennice Joanna Starus i Julia Nejman omawiały wpływ zanieczyszczenia na zdrowie człowieka oraz zaprezentowały maseczki antysmogowe. Stroje pogotowia antysmogowego przygotowali  uczniowie kl. VIII a Wiktor Białek i Szymon Kowalski. Uczennica klasy VIII c Aleksandra Wiktorowicz nagrała filmik z przeprowadzonym przez siebie doświadczeniem, na którym pokazała, w jakich warunkach powstaje smog .

 Na zakończenie uczennice klasy III e Kamila Grabowska, Julia Wiktorowicz, Katarzyna Wielgo i Weronika Twardowska przeprowadziły  quiz o smogu w aplikacji Kahoot. Widownia, którą stanowili uczniowie klas V- VIII oraz klasy gimnazjalne i licealne rozwiązywali go za pomocą swoich telefonów komórkowych. Najlepsze wyniki i czas w rozwiązaniu quizu osiągnęli  Joanna Starus, Sebastian Kędziora.

 Na szkolnym korytarzu były dwa stanowiska komputerowe, na których uczniowie, w czasie wolnym od występu, prelekcji i quizu mogli śledzić aktualne odczyty stanu powietrza w różnych regionach Polski i świata. Stanowiska komputerowe obsługiwali Victoria Wiktorowicz, Daria Krawczyk, Karolina Biskup i Dawid Białas.

Ostatnim etapem Dni Antysmogowych w naszej szkole były zorganizowane 25 lutego 2019r. występy dla najmłodszych uczniów z klas 0-3  pod hasłem „Co wisi w powietrzu”. Przed uczniami wystąpili uczniowie z klas VI, uczestnicy konkursu na najładniejszą scenkę związaną ze smogiem .

Podczas wszystkich działań związanych z obchodami Dni Antysmogowych uczniowie wykazali się bogatą wiedzą na temat przyczyn powstawania smogu i sposobów zapobiegania zanieczyszczeniom atmosfery. Mamy nadzieję, że zaowocuje to w przyszłości poprawą stanu jakości powietrza, którym oddychamy.

Uczniom, którzy wzięli udział w konkursach i zaangażowali się w przebieg Dnia Antysmogowego serdecznie dziękujemy.

 

Organizatorki: p. Aneta Toporkiewicz i p. Alina Kaźmierczyk

godo2.png