Szkoła Podstawowa nr 1

im. Kornela Makuszyńskiego w Opocznie

Październik minął w Jedynce w barwch polsko - niemieckich spotkań starszej i młodszej młodzieży. Tym razem uczniowie klas ósmych i III c Gimnazjum mieli możliwość wziąść udział w projekcie wymiany ze szkołą partnerską Friedrich Ebert Schule z Pfungstadt k/Frankfurtu nad Menem. W dniach 21.-26.10. młodzież spotkała się w Krzyżowej k/Wrocławia w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży Fundacji "Krzyżowa".

W trakcie tego spotkania uczniowie poznawali się wzajemnie, uczyli się języka, przełamując swoje bariery w mówieniu, współpracowali poznając swoje kraje, kuchnie regionalne i ciekawostki obu krajów.

Na początku grupa poznała dokładnie historię byłego folwarku niemieckiego rodziny von Moltke, która mieszkała tutaj aż do zakończenia II wojny światowej, działając w opozycji przeciwko Hitrerowi i jego polityki, za co ,niektórym członkom rodziny przyszło zapłacić życiem...

Zobacz galerię obrazków - kliknij link

 

Obecne projekty polsko - niemieckie są spełnieniem marzeń rodziny von Moltke o pojednaniu Polski i Niemiec poprzez współpracę i spotkania młodzieży.

W trakcie projektu uczniowie integrowali się przez interesujące gry językowe, animacje, warsztaty artystyczne: między innymi młodzież projektowała swoje torby, zdobyła doświadczenie, pracując w ciemni czy wykonując ciekawe obrazki. Ponadto miały miejsce rozgrywki w piłkę siatkową.

Dobra "siatkarska" passa utrzymywała się nawet w takich lokalnych rozgrywkach: "nasi" pokonali Niemców :-).

Uczniowie wybrali się również na parę ciekawych miejsc w okolicy Krzyżowej. Zwiedzili Wrocławską Starówkę, uczestnicząc w polsko - niemieckich grupach w grze miejskiej. Po chwili wytchnienia i wzmocnienia m. in. dobrymi pierogami, cała grupa udała się do "Afrykarium" mieszczącym się na terenie wrocławskiego ZOO, by z bliska przyjrzeć się egzotycznej faunie i florze podwodnego świata.

Kolejnym ciekawym wypadem była piesza wędrówka w Góry Sowie i zdobycie szczytu Wielkiej Sowy (1015 m.n.p.m.), połączonej z wizytą w podziemnym mieście Osówka należącej do kompleksu "Riese", zbudowanego w czasie II wojny światowej przez Niemców i skrywającego jeszcze wiele ciekawych tajemnic. Humory młodzieży dopisywały i mimo wietrznej pogody, byli zachwyceni przygotowanym programem.

Nie mogło zabraknąć również polsko - niemckiego wieczoru, w trakcie którego nasi uczniowie ugościli swoich kolegów typowymi słodkimi wyrobami: nie mogło zabraknąć wspaniałych serników czy makowców, ciasteczek, domowej roboty oraz polskich słodyczy: ptasiego mleczka, śliwek w czekoladzie czy wedlowskich czekolad. Grupa niemiecka przywiozła żelki Haribo i ich lokalną, produkowaną w Pfungstadt, lemoniadę. Do tego wszyscy bawili się wspólnie tańcząc i grając.

Różnorodność zadań sprzyjała przełamywaniu niepewności i poznawaniu się nawzajem, co zaowocowało ciekawymi znajomościami i miłymi wspomnieniami.

Wszyscy uczniowie po raz pierwszy mieli możliwość wypróbowania swoich umiejętności językowych na żywo. To było dla nich ciekawe doświadczenia i świetna przygoda. Młodzież pozostaje w kontakcie z rówieśnikami z Niemiec i już nie może się doczekać zaplanowanego spotkania na wiosnę, tym razem w Poczdamie k/Berlina.

Projekt został przygotowany dzięki wsparciu finansowemu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM), lokalnym darczyńcom, którzy zechcieli wesprzeć młodzież oraz nauczycielkom: koordynatorce międzynarodowych spotkań młodzieży p. K. Bogatek i p. A. Krzysztofik.

 

 

godo2.png