W czwartek 5 grudnia 2019 r. odbyła się edukacyjna wycieczka do Łodzi. Wzięli w niej udział uczniowie klas 7 i 8 pod opieką P. Anety Toporkiewicz oraz P. Aliny Kaźmierczyk.

Pierwszym punktem wycieczki był LabFaktor - najnowsza inwestycja Politechniki Łódzkiej. Są tam nowoczesne laboratoria nanotechnologii i energii wodorowej, bezpieczeństwa procesów przemysłowych, czystych technologii oraz fotochemii stosowanej. Uczniowie mieli okazję wysłuchać wykładu dotyczącego problemów związanych z zanieczyszczeniem atmosfery - zaprezentowanego przez doktorantkę WIPOŚ PŁ Justynę Czerwińską a także sprawdzić swoją wiedzę w Quizie z atrakcyjnymi nagrodami. Po zakończeniu prezentacji zostali podzieleni na grupy, po czym udali się zwiedzać laboratoria. Uczniowie mogli dowiedzieć się jak wygląda praca w laboratorium oraz obejrzeć niecodzienne pokazy doświadczeń zarówno chemicznych jak i fizycznych. Odkrywali kolejne i praktyczne zjawiska związane z atmosferą, gazami, plazmą, różnicami ciśnień, wymianą energii i szeregiem innych niezwykłych zjawisk zachodzących na granicach poszczególnych faz i stanów skupienia materii.

Kolejnym punktem wycieczki było Centrum Nauki i Techniki EC1, gdzie młodzież najpierw obejrzała krótką prezentację 3D opisującą działanie turbogeneratora. Następnie udali się do kina sferycznego, które dzięki swej niepowtarzalnej kulistej konstrukcji i okularom 3D dostarczyło wielu niezapomnianych wrażeń. Po wyjściu z kina uczniowie zwiedzali liczne interaktywne ekspozycję, ale największą atrakcją okazał się symulator lotów kosmicznych. W specjalnie przygotowanym pomieszczeniu nasi uczniowie usiedli w wygodnych fotelach, zapieli pasy, włożyli okulary i na kilka minut przenieśli się w przestworza z wirtualnymi członkami zespołu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W strefie kosmosu w specjalnych pasach mogli też wypróbować grawitację na Marsie i Księżycu. Atrakcją był również fragment stacji z oknami, odwzorowany w skali 1:1, z której doskonale widać przesuwającą się powoli Ziemię.

Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wyjazdu i na pewno dowiedzieli się wielu nowych informacji.